sobota, 8 lutego 2014

THERMBLOCK - SZYBKA BUDOWA DOMÓW PASYWNYCH

TECHNOLOGIE:

WITAM
Dzisiaj chciałbym Państwu przybliżyć technologię do budowy dobrych domów pasywnych i wysoko energooszczędnych.


Wyboru nie mamy dużego, gdyż  w zasadzie dostępne 2 technologie: lekka drewniana i masywna murowana. Najprościej jest wybudować dom drewniany, ale takie domy są z wielu powodów mało popularne w naszym kraju i ich budowa narażona jest na błędy wykonawcze.
Moim zdaniem najlepiej się do tego nadają systemy masywne prefabrykowany z grubą warstwową ocieplenia.

Trzeba pamiętać, że podstawowa zasada energooszczędności mówi „ jak najcieńsza ściana i jak najgrubsza izolacja” wtedy punkt rosy będzie w izolacji.

Dzisiaj zaprezentuję technologię firmy ThermBlock.
Jest to ściana warstwowa żelbetowa z gruba warstwą izolacji styropianu grafitowego stanowiąca szalunek tracony.


Na budowę przyjeżdżają w pół gotowe lekkie elementy prefabrykowane o wymiarach całej wysokości kondygnacji i modułowej szerokości 25, 50, 100, 150 cm.
Rozładunek i załadunek nie wymaga żadnego sprzętu, 1 ściana waży ok 15-25 kg, to ważne gdy na budowę nie ma dobrego dojazdu i ściany można ponosić nawet z drogi głównej. Transport jest też energooszczędny bo TIR wiezie kilkaset kilogramów zamiast 20 ton pustaków.


Elementy ustawia się na odpowiednio przygotowanej płycie fundamentowej według dostarczonego przez producenta projektu. Przy montażu pracują 2 osoby, ściany są lekkie, łatwe w obróbce, praca jest komfortowa.
W tej technologii można wznosić każdy budynek bez względu na ilość kondygnacji.
Szybkość prac powoduje kolejne oszczędności i skrócenie całego okresu budowy do 2-3 miesięcy.


Ściany są wykonane z najcieplejszego obecnie styropianu grafitowego (lambda 0,031) i odpowiednio dobranej jego twardości. Budowa elementów jest tak przemyślana by uzyskać jak najlepsze parametry termiczne, dużą szczelność konstrukcji, dużą izolacyjność dźwiękową i świetne parametry konstrukcyjne.


Między 2 warstwy styropianu ( od środka 10 cm, potem ściana żelbetowa 15 cm i izolacja zewnętrzna 10-30 cm) układane jest zbrojenie i wlewany jest beton konstrukcyjny odpowiednio dobranej klasy.


Tak zbudowana ściana tworzy monolityczną konstrukcję domu, co przy dzisiejszych anomaliach pogodowych daje pewność przetrwania domu przez 100 lat lub więcej.

Ściany od środka są tynkowane lub okładane płytami Fermacell, GK.


Można na nich powiesić prawie wszystko i osobiście przetestowałem najprostsze rozwiązanie z zastosowaniem kołka do styropianu, gdzie na 2 kołkach powiesiliśmy ponad 120 kg zaprawy. Obala to mit że na tego typu ścianach jest problem z powieszeniem czegokolwiek.


Zalety zastosowania styropianu grafitowego od środka:
 • szybkie odbicie pierwszej fali ciepła podnosi parametry izolacyjne
 • łatwość obróbki ścian przed tynkowaniem lub płytowaniem
 • prosty montaż instalacji: elektrycznych, wodnych, alarmowych itp. obniża koszty budowy.
 • bardzo dobra dźwiękochłonność ścian podnosi komfort mieszkania
 • duża szczelność konstrukcji
Zalet takiej budowy jest więcej, ale myślę że to co napisałem jest wystarczające.

Budynki w technologii THERMBLOCK cieszą się coraz większym zainteresowaniem, choć podobne konstrukcje z klocków styropianowych są obecna w naszym kraju od 15-20 lat.

HISTORIA:
Styropian to najbardziej przebadany materiał budowlany stosowany w budownictwie.
Polistyren ma długą historie rozwoju i jak to często bywało w przypadku już różnych wynalazków - został odkryty zupełnie przypadkowo. Dokonał tego w roku 1839 podczas swoich badan, pewien niemiecki aptekarz - Eduard Simon - wyizolowując substancje z naturalnej żywicy. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego czym było Jego odkrycie.
Człowiekiem, który uświadomił sobie fakt odkrycia tworzywa sztucznego przez Simona, był niemiecki chemik - Hermann Staudinger
W Roku 1922 Staudinger opublikował swoje teorie i za swoje osiągnięcia otrzymał w Roku 1953 nagrodę Nobla.
"Era Tworzyw Sztucznych" została zapoczątkowana w Roku 1930, kiedy do naukowcy z firmy Badische Anilin & Soda-Fabrik (BASF) opracowali metodę przemysłowej produkcji polistyrenu. Styropian został wynaleziony przez Firmę BASF w Roku 1950, a w następnym miała Miejscu jego Premiera Rynkowa. Od tego momentu zyskał sobie miano jednego z najbardziej praktycznych i pożądanych materiałów termoizolacyjnych znajdując zastosowanie praktycznie w każdym obszarze ludzkiej działalności.

W razie pytań służę pomocą

Pozdrawiam

19 komentarzy:

 1. Nie sądziłam, że domy pasywne buduje się tak szybko :) Czas budowy w porównaniu do tradycyjnych domów jest naprawdę imponujący. Obecnie mieszkam w bloku, ale chciałabym kiedyś, w przyszłości wybudować taki dom pasywny, taki w stylu "domu pasywnego H3" ze strony http://domy.procyon.com.pl/. Mam nadzieję, że kiedyś zrealizuję mój plan :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To naprawdę niezwykła technologia. Zastanawia mnie w związku z tym dlaczego budowa domów Wrocław wciąż jest tak zacofana? Dlaczego większość stawianych budynków bazuje na przestarzałych technologiach sprzed pół wieku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Dlaczego tak jest? Sam się zastanawiam, ale większość Polaków ma ograniczoną perspektywę długoterminową, patrzą na to co jest teraz tanie, a nie na czym stracą najwięcej. Przez 20-30 lat użytkowania domu koszty eksploatacji są istotnym elementem domowego budżetu, ( pomijając ekologię oczywiście ), ale trzeba to zobaczyć. Jestem optymistą czas pokaże, że warto chronić naszą planetę i dbać o środowisko, a ciepłe domy to na pewno przyszłość. Emisja CO2 w 60% pochodzi z gospodarstw domowych i trzeba zacząć od siebie. Zapraszam do dyskusji.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie miałem okazji być nawet w takim domu pasywnym. Myślę, że tam także jest takie coś jak licznik energii elektrycznej https://interblue.pl/liczniki-energii-elektrycznej,c,45 gdyż przecież trzeba jakoś naliczać zużycie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne farby proszkowe w swojej ofercie posiada www.cromadex.pl - warto zajrzeć na ich stronę internetową.

  OdpowiedzUsuń
 6. www.cromadex.pl ma w swojej ofercie bardzo trwałe farby. Korzystam od lat i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecamy gorąco www.cromadex.pl - farby proszkowe wysokiej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 8. MMP? Warto sprawdzić www.mmp.net.pl - w ofercie mają farby wysokiej jakości. Polecamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. W sumie domy pasywne z tego co wiem są bardzo popularne w ostatnich czasach. Może i ja kiedyś w przyszłości się na taki zdecyduję. Ja jestem zdania, że bardzo fajne mieszkania można nabyć w Rumi https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i jestem przekonana, że właśnie tam całkiem niedługo się przeprowadzę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem jak się takie domy sprawdzają w użytkowaniu, więc ciężko jest mi się do tego odnieść. Ja sam zbudowałem swój dom i jestem z tego dumny. Pamiętam, ze w sklepie https://www.dostudni.pl/ bez większego problemu udało mi się za każdym razem znaleźć coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również zastanawiałam się nad takim domem i myślę, że mój jest coś w tym stylu zbudowany. Fajnie, że od razu firma ze Szczytna https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-szczytno.html założyła u mnie instalację fotowoltaiczną. jestem zdania, ze jak najbardziej warto jest to mieć u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja akurat nie mam takiego domu, ale jestem zdania, że to właśnie one charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Ja również swego czasu przemyślałem sprawę i po kontakcie z firmą http://inovativ.pl/ zdecydowałem się na instalację fotowoltaiczną. Dziś z miłą chęcią namawiam każdego aby tak zrobił.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że również od razu fajnie jest przy takich domach zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. Jak nawet czytałam na stronie http://www.domynaczasie.pl/jakie-sa-korzysci-z-instalacji-fotowoltaicznej to jest dużo więcej korzyści płynących z fotowoltaiki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nie miałam nigdy okazji zapoznać się z tą technologią, ale co to za konstrukcje by nie były to na pewno ważną kwestią jest położenie instalacji elektrycznej. Właśnie dlatego ja mogę polecić każdemu doskonałego elektryka z firmy http://www.elektryk-krakow.pl/ który zna się na tych pracach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tego, co wiem moja firma prowadzi właśnie rekrutację – jeśli interesuje Cię Praca na budowie Kielce – zajrzyj, by dowiedzieć się więcej. Osobiście, bardzo polecam! :-)

  OdpowiedzUsuń